Pallasz Athéné Egyetem - Nyelvvizsgainformációk
Gyengénlátó Változat

SEGÉDANYAGOK AZ INTÉZMÉNYI NYELVI VIZSGÁHOZ

PDF letöltés Cikk nyomtatása E-mail

Javasolt felkészítő tananyagok a nyelvi vizsgára

Angol nyelv B1 szint

• Bármely középszintű érettségire felkészítő könyv vonatkozó feladatai
  • Magyarics Péter: Angol nyelv érettségi – Középszint A2-B1 (Panem KFT)
  • Enterprise 1-2.
  • Headway 1-2.
  • New English File 1-2.

Angol nyelv B2 szint

• Bármely emeltszintű érettségire felkészítő könyv vonatkozó feladatai
  • Magyarics Péter: Angol nyelv érettségi – emelt szint – audio cd melléklettel (Panem KFT)
  • Enterprise 3-4.
  • Headway 3-4.

Német nyelv B1 szint

• Studio d A1-A2-B1

Német nyelv B2 szint

• Ziel B2/1-2

Francia nyelv B1 szint

• Vida Enikő: Allons-y 1

Francia nyelv B2 szint

• Vida Enikő: Allons-y 2

Szóbeli témakörök – Alapfok

1. Találkozás (bemutatkozás, külső megjelenés, belső tulajdonságok)
  2. Család (családtagok, családi események és ünnepek, munkamegosztás a családon belül)
  3. Lakóhely (családi ház / társas ház, a lakás berendezése és felszereltsége, a városrész bemutatása)
  4. Munka (a vizsgázó foglalkozása, munkája és munkaköre, kedvelt foglalkozások és munkahelyek)
  5. Tanulás (iskola, tantárgyak, iskolatípusok, nyelvtanulás)
  6. Utazás/közlekedés (helyi és távolsági közlekedési eszközök, tömegközlekedés, jegyváltás, menetrend)
  7. Vásárlás (bolt, nagyáruház, piaclegfontosabb élelmiszerek, öltözködési cikkek nevei)
  8. Kultúra/szórakozás (mozi, színház, múzeum, jegyvásárlás)
  9. Sport (ismert sportágak, sportolási lehetőségek)
  10. Média (televízió, rádió, újságok és folyóiratok)
  11. Étkezés otthon és étteremben (a napi étkezés, éttermi helyfoglalás, rendelés, fontosabb ételek, italok, fizetés)
  12. Vendégség (vendégek fogadása, bemutatás, kínálás, vendégségben udvarias viselkedés)
  13. Társas kapcsolatok (rokonok, barátok, ismerősök, osztály-, évfolyam vagy munkatársak)
  14. Szálloda (szállásrendelés, megérkezés, adatlap kitöltése, szolgáltatások igénybevétele, távozás)
  15. Kommunikáció (postai szolgáltatások, vezetékes és mobil telefon, Internet)
  16. Idő, időjárás (napi időjárás, évszakok)
  17. Egészség/betegségek (gyakori betegségek, orvosnál, gyógyszerek, recept kiváltása)
  18. Hobbi (kedvenc szabadidős tevékenységek, a lakóhely által kínált lehetőségek)
  19. Országismeret (alapvető információk a forrás- és célnyelvi országról: turisztikai nevezetességek, ünnepek, hagyományok)
  20. Lakóhely (város, község) (földrajzi fekvés, turisztikai lehetőségek)

Szóbeli témakörök – Középfok

1. Az egyén (bemutatkozás, személyes információk, foglalkozása., az ezzel kapcsolatos tervek, elképzelések, külső megjelenésének, belső tulajdonságainak, szokásainak leírása)
  2. Család (a család bemutatása, családi ünnepek, családi tradíciók, gyermeknevelés, generációk kapcsolata/ együttélése, házasság/válás)
  3. Társas kapcsolatok (viselkedési szokások, életkori sajátosságok, barátok, szerepek a családban, férfi-nő kapcsolat)
  4. Divat/öltözködés/szépségápolás (testi és lelki egészség, egészséges életmód, testápolás)
  5. A lakóhely és környezete (a város v. település, ill. kerület bemutatása, ahol lakik, otthonteremtés, lakáshelyzet; az ideális lakóhely, a lakásfenntartás kérdései (költségek), diákszálló, albérlet: házirend)
  6. A tanulás világa (iskolatípusok, vizsgák, értékelés, osztályzás, iskolai hagyományok, iskolai élmények, szervezett és önálló tanulás, egész életen át tartó tanulás, külföldi ösztöndíjak, részképzés)
  7. A munka világa (munkahely, munkakör, további tervek, pályaválasztás, népszerű foglalkozások, munkahelyi körülmények: előmenetel, munkával kapcsolatos problémák, munkahelyszerzés, munkanélküliség, szociális problémák)
  8. Közlekedés  (közlekedési szabályok, közlekedési morál: autóvezetők és gyalogosok, járműveken utazók, motorosok, kerékpárosok, közlekedési balesetek,  közlekedésfejlesztés, közlekedésbiztonság, külföldi utazások célja/formái )
  9. Utazás (utazási irodai szolgáltatások, egyéni és szervezett utazás, utazás autóval, vonattal, hajóval és repülővel, szálláslehetőségek, kemping, utazási élmények, a külföldi tartózkodással kapcsolatos tudnivalók)
  10. Étkezés (étkezési szokások, étterem és más vendéglátó helyek, otthoni vendéglátás, meghívás, a magyar konyha jellegzetességei)
  11. Vásárlás/üzletek (vásárlási szokások, árak, a fizetés módjai, különböző üzlettípusok, vásárlási szokások, ajándékozás, hirdetések, reklám, vásárlói reklamációk)
  12. Szolgáltatások (posta, telefon, bank, autójavítás, fodrász, tisztító, stb.; a szolgáltatások leírása, ezzel kapcsolatos tapasztalatok)
  13. Kultúra/szórakozás (zenei irányzatok,, könyv, kedvenc olvasmány, Internet , mozi, színház, televízió, videó, DVD)
  14. Média (napilapok, folyóiratok, reklám, objektív hírközlés, kultúra-közvetítés)
  15. Sport (sportolási lehetőségek, sportágak, tömegsport és versenysport, dopping, veszélyes sportok)
  16. Hobbi (egyéni érdeklődés, hobbik, egyesületek (sport, kulturális, szakmai)
  17. Közélet (közintézmények, ügyintézés hivatalokban, közbiztonság, nemzeti ünnepek)
  18. Egészség, egészségmegőrzés (betegség megelőzése, a betegség kezelése, betegápolás, orvosnál, gyógyszerek, természetgyógyászat, dohányzás, alkohol-és drogfogyasztás
  19. Idő/időjárás (előrejelzés, időjárás és közérzet (orvosmeteorológia), a klímaváltozás és hatása  a növény- és állatvilágra)
  20. Környezetvédelem (környezeti ártalmak formái: levegő-, víz-, talajszennyezés, szelektív hulladékgyűjtés, újrahasznosítás, alternatív energiaforrások
  21. Magyarország (természeti és kulturális értékek, turisztikai nevezetességek, a főváros és/vagy szülővárosa legfontosabb nevezetességei, nemzetiségek Magyarországon, magyar nemzetiségek más országokban
  22. A célnyelv országa(i) és az Európai Unió (célnyelvi ország(ok) főbb jellemzői (fekvés, nagyság, főváros, pénznem, államforma, munkavállalás az EU-ban , nyelvoktatás/nyelvtudás/ elhelyezkedési esélyek az EU-ban )